Epoksi

Epoksi, (epoksi zemin kaplama)uygulanan alanın dış etkenlere karşı dayanıklı hale getirilmesini sağlayan özel bir karışımdır.İlk defa Almanya'da 1939 yılında I.G Farben Industrie tarafından bulunmuştur ve yapıştırma gücü sayesinde dişçilik sektöründe kullanılmıştır.

Günümüze kadar gelen Epoksi , daha sonra inşaat sektörü ve cam takviyeli plastik üretiminde rehabet görmüştür.
Yapısında beton agregaları bulunan epoksi karışımına viskozite ve yoğunluk arttırıcı kompenetler eklenerek karışımın gücü arttırılmıştır.

Tıp ilaç taşımacılık , inşaat gibi fazla hijyenik ve dekoratif görselliğe gerek duyulan zeminler, boya ve kalıpçılık sektörüne yönelik ürünler meydana çıkmıştır.
Epoksi, en kötü koşullardaki zeminlerin teknolojik ve estetik olarak yenilenmesinde mükemmel sonuçlar verir.

Poliüretan

Poliüretan zemin kaplama sistemleri, çift komponentli, tek bir parçadan oluşan, kimyasal maddelere ve suya dayanıklı bir zemin kaplama sistemidir. Poliüretan zemin kaplama sistemleri parlak olup istenildiğin takdirde mat veya yarı mat olarak imal edilip uygulanabilir. Malzeme uygulandıktan ancak 7 gün sonra istenilen kimyasal mukavemete ve mekanik dayanıma ulaşabilir. Alt katmanı 8 mm ile 10 mm kalınlığında Sbr kauçuk üzerine gözenek kapatıcı astar uygulaması ve üst tabaka 2 mm kalınlığında poliüretanelastomerden oluşan kaplamalardır. Genellikle spor salonlarında kullanılır. Uygulama hassas olduğu için konusunda uzman kişler tarafından yapılmalıdır. Derz ile oluşturulan kaplamaların tam tersine eksiz bir yapıya sahiptir ve uzun ömürlüdür. Salonlarda uygulandığında topun yere düşmesiyle birlikte %96 oranında geri zıplar ve herhangi bir titreşim oluşturmaz. Poliüretan kaplamasistemleri oldukça güvenilir ve ekonomiktir. Bunun yanında uçak hangarları, hastaneler, gıda endüstrilerinde ve mezbahalar gibi kimyasal ve mekanik dayanım istenen alanlarda kullanılabilir.