Poliüretan zemin kaplama sistemleri, çift komponentli, tek bir parçadan oluşan, kimyasal maddelere ve suya dayanıklı bir zemin kaplama sistemidir. Poliüretan zemin kaplama sistemleri parlak olup istenildiğin takdirde mat veya yarı mat olarak imal edilip uygulanabilir. Malzeme uygulandıktan ancak 7 gün sonra istenilen kimyasal mukavemete ve mekanik dayanıma ulaşabilir. Alt katmanı 4 mm ile 10 mm kalınlığında Sbr kauçuk üzerine gözenek kapatıcı astar uygulaması ve üst tabaka 2 mm kalınlığında poliüretanelastomerden oluşan kaplamalardır. Genellikle spor salonlarında kullanılır. Uygulama hassas olduğu için konusunda uzman kişler tarafından yapılmalıdır. Derz ile oluşturulan kaplamaların tam tersine eksiz bir yapıya sahiptir ve uzun ömürlüdür. Salonlarda uygulandığında topun yere düşmesiyle birlikte %96 oranında geri zıplar ve herhangi bir titreşim oluşturmaz. Poliüretan kaplamasistemleri oldukça güvenilir ve ekonomiktir. Bunun yanında uçak hangarları, hastaneler, gıda endüstrilerinde ve mezbahalar gibi kimyasal ve mekanik dayanım istenen alanlarda kullanılabilir.

Poliüretan zemin kaplamaları kapalı spor salonları, basketbol, voleybol, tenis kortları, jimnastik, güreş ve diğer tüm salon oyunlarında, ofis ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren mağazalarda olmak üzere daha birçok meslek grubuna ait üretim ve teşhir alanlarında steril, ve yüksek mukavemetli olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Alifatik poliüretan kaplama her türlü beton ve çelik yüzeylerde uygulanan, kolay temizlenebilen, sararmaz, aşınma direnci yüksek, etkili ve koruyucu bir kaplamadır. Kimyasal ve mekanik dayanımın kritik olmadığı alanlarda ekonomik çözüm sağlar. Spor salonlarında ve endüstriyel zeminlerde kullanılan ve bir tek parça, derzsiz ve birleşimsiz uygulanabilen kaplama çeşididir.


İsteğe göre Mat, Parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilir. Tozlu ortamlar için tozun birikmeyeceği ve kolay temizlenebileceği bir kaplamadır. Dışta ve içte uygulanan bu kaplama türü güneş ışınlarına karşı ve çatlama veya kuruyarak aşınma gibi deformasyonlara dayanıklıdır.

İzolasyon Sistemleri, yüksek aderans, yaşlanmaya dayanım, deniz suyuna ve tuza, açık hava koşullarına ve güneş ışınlarına dayanım istendiğinde mükemmel bir çözüm olan; beton ve metal depoların kaplanmasından teras izolasyonuna, asit ve alkali gibi korozif kimyasallara dayanım, istenen yerlerden düzgün yüzey istenen yerlere kadar geniş bir uygulama alanı olan poliüretan zemin kaplama sistemlerini sunmaktadır.

Poliüretan  birçok farklı sistemlerde uygulanabilmektedir. Zemin kaplamasu deposu izolasyonu ve teraslarda güvenle kullanılan çözümler sunmaktadır.

Avantaj ve Özellikleri

 • Yaya ve yogun araç tarfiğine müsaittir.
 • Tamiri mümkündür.
 • Estetik, hijyenik, kaymaz, çabuk temizlenebilen niteliği taşıdığından spor (squash salonlar, basketbol, hentbol, vb.) alanları.
 • Renk çeşitliliği ile görsel etki istenen yerler ile yüzme havuzları çevresi.
 • Temizlenmesi ve bakımı kolay ve pratiktir.
 • Dekoratif ve dayanıklıdır, bakıma gereksinimi azdır spor, endüstriyel, vb. alanlarda kullanılabilir.
 • Toz tutmayan yüzeyler oluşturan bu kaplama türlü aynı zamanda ses kesmeye de yarar.
 • Su geçirimsiz olduğundan su izolasyon görevide yapar
 • Parlak ve camsı yüzey oluşturur.
 • İsteğe bağlı tekstürlü yüzey elde edilebilinir.
 • Ortalama film tabaka kalınlığı 2.0mm- ile 10mm arasında değişir.

 

Püskürtme ya da hazır halde yere serilme şeklinde kaplanabilir.
Aşınmaya karşı yüksek dayanım, esneklik ve kaymaz yüzeyler sağlar.
Ultraviole ışınlara karşı dayanıklıdır. Çatlamaz, matlaşmaz.
90 C ve – 30 C sıcaklığa kadar dayanabilir.
Kaplandıktan sonra yerinden oynamaz.
Yapıların içinde ya da dışarıda da kullanılabilir.